Ekologia i oszczędność w jednym procesie.

Kogeneracja to nowoczesny proces polegający na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej oraz ciepła. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które potrzebują dużej ilości energii oraz ciepła. Kogeneracja jest rozwiązaniem coraz popularniejszym, aktywnie wspieranym przez Unię Europejską ze względu na wiążące się z nią oszczędności. Obecnie 11% energii w UE pochodzi z kogeneracji.
W tradycyjnej elektrowni silnik cieplny przekształca ciepło na energię elektryczną. Jednak ponad połowa mocy cieplnej nie zostaje wykorzystana i ulega zmarnowaniu. Elektrociepłownia przechwytuje tzw. ciepło odpadowe i wykorzystuje je do produkcji energii. Dzięki temu zużywa mniej paliwa, wytwarzając taką samą ilość energii, co tradycyjna elektrownia.

Przechwycone ciepło może być również wykorzystane do ogrzewania budynków czy wody, a także do celów przemysłowych, dlatego kogeneracja jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w dużych przedsiębiorstwach. Nie tylko zapewnia tani prąd dla firm, ale również gwarantuje niższe opłaty za energię cieplną.

Największą zaletą kogeneracji jest znacznie wyższa efektywność energetyczna. Porównując ją z tradycyjnym rozwiązaniem, w którym energia elektryczna jest wytwarzana w elektrowni, a ciepło – w kotłowni, to rozwiązanie może być nawet o 30% bardziej wydajne. Takie rozwiązanie sprzyja ochronie środowiska naturalnego. 

Kogeneracja to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce i Europie. Zastosowanie instalacji kogeneracyjnej zasilanej gazem ziemnym gwarantuje wydajne wykorzystanie zasobów oraz niższe koszty prądu i energii cieplnej. Właściciele przedsiębiorstw z pewnością powinni więc rozważyć inwestycję w kogenerację – w przyszłości może się to przełożyć na bardzo duże oszczędności.

Zapytaj o szczegóły >>

Zostaw nam
wiadomość
odpowiemy
w ciągu 24h